Regulamin pracy ZOES

REGULAMIN PRACY

Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów

 

 

ROZDZIAŁ I

Postanowienia ogólne.

§ 1

1. Regulamin pracy ustala porządek wewnętrzny w Zespole Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów . Określa obowiązki Zespołu jako zakładu pracy oraz prawa i obowiązki zatrudnionych w Zespole pracowników .

2.Pracownikiem Zespołu jest osoba , z którą został nawiązany stosunek pracy poprzez umowę o pracę lub powołanie zgodnie z kodeksem pracy .

3. Zespół Obsługi Ekonomicznej Szkół jako zakład pracy reprezentuje i działa w jego imieniu Dyrektor Zespołu , który jest kierownikiem zakładu pracy .

ROZDZIAŁ II

Obowiązki Zespołu

§ 2

Zespół jako zakład pracy zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu pracy i pozostałych aktów normatywnych regulujących problematykę prawa pracy .

§ 3

Do obowiązków pracodawcy należy w szczególności :

    1. Określanie zakresu obowiązków służbowych i sposobu wykonywania pracy na poszczególnych stanowiskach w Zespole .

    2.Zaznajamianie pracowników z zakresem ich obowiązków sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami i obowiązkami .

    3.Zorganizowanie pracy w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy , jak również osiąganie przez pracowników , przy wykorzystaniu ich uzdolnień i kwalifikacji wysokiej wydajności i należytej jakości

      pracy .

    4. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne prowadzenie szkolenia pracowników w zakresie bhp i p.poż. .

    5. Stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów oceny pracy i wynagradzania pracowników według zasad określonych w zakładowym regulaminie wynagradzania .

    6. Terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia .

    7. Zaspakajanie w miarę posiadanych środków socjalnych , potrzeb pracowników i ułatwienie podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych .

    8. Prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych zatrudnionych pracowników .

    9. Systematyczne zapoznawanie pracowników z aktualnie obowiązującymi przepisami, w szczególności w zakresie pozaumownych warunków zatrudnienia:

        - dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

        - częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

        - wymiarze urlopu wypoczynkowego,

        - obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

        - zmianach regulaminu pracy.

    O wymienionych zmianach pracodawca informuje pracownika na piśmie niezwłocznie, nie później niż w terminie 1 miesiąca dnia wejścia w życie tych zmian.

    10. Niezwłoczne wydanie świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy z pracownikiem .

ROZDZIAŁ III

Obowiązki pracowników

§ 4

Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych , które dotyczą pracy , jeżeli nie są one sprzeczne z regulaminem pracy i przepisami prawa.

§ 5

Pracownik jest zobowiązany w szczególności :

    1. Przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w Zespole porządku i dyscypliny pracy

    2. Wykonywać obowiązki służbowe i polecenia służbowe zgodnie z regulującymi tę materię procedurami .

    3. Niezwłoczne powiadomienie Dyrektora Zespołu w przypadku otrzymania polecenia służbowego budzącego wątpliwości , co do zgodności z prawem lub interesami Zespołu .

    4. Przestrzegać czas pracy ustalony w Zespole .

    5. Przestrzegać przepisy oraz zasady bhp i przepisy ppoż. .

    6. Niezwłocznie zawiadomić przełożonego o zauważonym w biurze wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzec współpracowników , a także inne osoby znajdujące się w rejonie zagrożenia o

       grożącym im niebezpieczeństwie .

    7. Przestrzegać zasad współżycia społecznego, dbać o porządek i spokój w miejscu pracy .

    8 Dbać o powierzone mienie Zespołu. Natychmiast sygnalizować przełożonemu wszelkie nieprawidłowości w jego zabezpieczeniu , konserwacji lub sprawności technicznej .

§ 6

Pracownicy zobowiązani są do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej .

§ 7

    1. Pracownicy powinni dbać o estetykę osobistą i stosowny do miejsca pracy ubiór .

    2. W stosunkach osobistych i kontaktach z interesantami wykazywać się kompetencją , szacunkiem i uprzejmością .

    3. Przyczyniać się do tworzenia pozytywnego wizerunku Zespołu .

    4. Aktywnie włączać się we wszystkie procesy mogące usprawnić wewnętrzną organizację i funkcjonowanie Zespołu .

§ 8

Pracownicy powinni stale podnosić posiadane kwalifikacje , świadczyć wzajemną pomoc przy wdrażaniu nowych rozwiązań w organizacji pracy i obsłudze sprzętu technicznego .

ROZDZIAŁ IV

Czas pracy .

§ 9

    1. Czasem pracy jest czas , w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w Zespole lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy .

    2. W Zespole Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy .

    3. Dzień pracy rozpoczyna się o godz. 7.00 a kończy o 15.00.

    4. Ustala się porę nocną obejmującą 8 godzin , pomiędzy godziną 2200, a 600. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w

        wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów .

ROZDZIAŁ V

Zasady zachowania w Zespole .

§ 10

    1. Pracownik ma obowiązek potwierdzenia faktu przybycia do pracy oraz zaznaczanie godziny przybycia i opuszczenia pracy stosownym zapisem na liście obecności .

    2. O niemożności stawienia się do pracy z przyczyny z góry wiadomej , pracownik ma obowiązek zawiadomić bezpośrednio przełożonego , z chwilą powzięcia wiadomości o okoliczności usprawiedliwiającej

        nieobecność .

    3. W razie niestawienia się do pracy , poza przypadkami określonymi w ust. 2 pracownik jest obowiązany zawiadomić zakład pracy o przyczynie nieobecności i przewidywanym czasie jej trwania, pierwszego dnia

        nieobecności w pracy, nie później jednak niż w dniu następnym osobiście , przez inne osoby lub telefonicznie albo przez pocztę .

    4. Pracownik jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność w pracy lub spóźnienie się do pracy , wyjaśniając zakładowi pracy, niezwłoczne przyczyny nieobecności oraz przedstawić odpowiednie dowody .

    5. Usprawiedliwienie nieobecności i spóźnień do pracy należy do Dyrektora Zespołu .

§ 11

    1. Pracownik może być zwolniony od pracy za zgodą bezpośredniego przełożonego, na czas niezbędny do załatwienia ważnych spraw osobistych i rodzinnych , których załatwienia wymaga osobista obecność

        pracownika i nie istnieje możliwość ich załatwienia w innym czasie nie kolidującym z czasem pracy w Zespole .

    2. Za czas zwolnienia , o którym mowa w ust. 1 pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jeżeli odpracował czas swojej nieobecności w pracy , chyba że przepisy szczególne przyznają pracownikowi ze względu na

        przyczynę jego zwolnienia prawo do wynagrodzenia .

    3. Zwolnienie pracowników wynikające z wezwań do sądów , prokuratury , policji, organów administracji rządowej i samorządowej i innych uprawnionych organów oraz zasady wynagradzania okresu nieobecności w

        pracy wynikającej z tych wezwań , odbywają się na zasadach określonych w regulujących tę problematykę przepisach szczególnych, a zwłaszcza Rozporządzenia Min. Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996

        w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz sposobu udzielania pracownikom zwolnień od pracy / Dz. U.. Nr. 60 poz. 281 / .

    4 Wszelkie wyjścia służbowe i prywatne pracownik jest obowiązany wpisać do ewidencji nieobecności zaznaczając godzinę wyjścia i powrotu .

§ 12

Przed zakończeniem pracy , wszystkie dokumenty , materiały i urządzenia pracownik winien odpowiednio zabezpieczyć zgodnie z regulującymi tę materię instrukcjami .

§ 13

    1. W zespole po godzinach pracy mogą pozostać pracownicy wykonujący zadania służbowe za zgodą Dyrektora Zespołu oraz osoby uczestniczące w naradach , spotkaniach i szkoleniach organizowanych przez

        Zespół .

    2. Wykonywanie pracy w dniach wolnych od pracy uzasadnione szczególnymi potrzebami Zespołu możliwe jest po uzyskaniu zgody Dyrektora .

    3. Za pracę świadczoną w dni wolne od pracy pracownikowi przysługuje dzień wolny w innym czasie .

ROZDZIAŁ VI

Urlopy pracownicze

§ 14

    1. Urlopy pracownicze są udzielane przez Dyrektora Zespołu na wniosek pracownika.

    2. Dyrektor Zespołu ustala termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem biorąc pod uwagę wniosek pracownika i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy Zespołu.

    3. Urlop wypoczynkowy powinien być udzielony tak, aby co najmniej jedna część wypoczynku trwała nie krócej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

    4. Dyrektor Zespołu jest zobowiązany udzielić na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia takiego urlopu

        najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

    5. Dyrektor Zespołu może odwołać pracownika z urlopu, gdy jego obecność w Zespole jest konieczna i usprawiedliwiona okolicznościami nieprzewidzianymi w chwili udzielenia urlopu.

    6. Urlop niewykorzystany w danym roku kalendarzowym powinien być udzielony do końca pierwszego kwartału roku następnego.

    7. Na pisemny wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami Dyrektor Zespołu może udzielić urlopu bezpłatnego .

    8. W przypadku urlopu bezpłatnego trwającego dłużej niż trzy miesiące Dyrektor Zespołu może z ważnych przyczyn odwołać pracownika z tego urlopu .

ROZDZIAŁ VII

Wynagrodzenie za pracę .

§ 15

    1. Warunki wynagrodzenia pracowników za pracę określa Zakładowy regulamin wynagradzania .

    2. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie płatne z dołu .

    3. Zespół ma obowiązek przekazać dyspozycję wypłaty wynagrodzenia do ostatniego dnia miesiąca .

    4. Wysokość wynagrodzenia pracowników i innych świadczeń ma charakter poufny .

§ 16

Pracownik winien założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku , na który przekazywać będzie wynagrodzenie i wszelkie należności wynikające ze stosunku pracy .

ROZDZIAŁ VIII

Bezpieczeństwo i higiena pracy.

§ 17

    1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy .

    2. Zakład pracy jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki .

§ 18

    1. Osoba przyjmowana do pracy podlega wstępnym badaniom lekarskim , a w trakcie pracy określonym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności pracownika do wykonywania pracy na powierzonym

        stanowisku .

    2. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciw wskazań do pracy .

§ 19

Pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno - sanitarne , oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej:

    - 100 g mydła miesięcznie,

    - ręcznik 1 rocznie.

Pracodawca zapewnia zaopatrzenie pracowników w wodę zdatną do picia lub inne napoje.

§ 20

    1.Przed dopuszczeniem do pracy pracodawca zobowiązany jest przeszkolić pracownika w zakresie obowiązujących w zakładzie pracy przepisów bhp i ppoż.

    2. Zapoznać z instrukcją obsługi urządzeń technicznych oraz poinformować o ryzyku zawodowym , które wiąże się z wykonywaną pracą .

    3. Osoba kierująca pracownikami ma obowiązek przestrzegania przepisów bhp w procesie pracy oraz egzekwowanie przestrzegania tych przepisów przez podległych jej pracowników .

    4. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy , jeżeli nie posiada odpowiednich kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności , a także znajomości przepisów i zasad bhp .

    5. Przed przystąpieniem nowo przyjmowanego pracownika Dyrektor Zespołu lub wyznaczony przez niego pracownik zapoznaje nowego pracownika z obowiązującymi przepisami w zakresie :

        1. "Równe traktowanie w zatrudnieniu" / Kodeks Pracy Art. 183a /,

        2. Ryzyka zawodowego , które wiąże się z wykonywaną pracą, przez złożenie czytelnego podpisu i daty przez pracownika.

§ 21

    1. Dyrektor Zespołu wyznaczy osobę odpowiedzialną za współpracę z innymi pracodawcami korzystającymi ze wspólnych pomieszczeń .

    2. Wspólnie z innymi pracodawcami korzystającymi z tych pomieszczeń zostaną ustalone zasady współdziałania w przypadku występowania zagrożeń dla zdrowia lub życia pracowników .

§ 22

W razie , gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika lub innej osoby pracownik ma prawo powstrzymania się od wykonywania pracy ,

zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego .

§ 23

Przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest podstawowym obowiązkiem pracownika . W szczególności pracownik obowiązany jest :

    1. Znać przepisy i zasady bhp , brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddać się wymaganym egzaminom sprawdzającym .

    2. Wykonywać pracę zgodnie z przepisami i zasadami bhp oraz stosować się do wydanych w tym zakresie poleceń i wskazówek przełożonych .

    3 Poddać się wstępnym , okresowym i innym zalecanym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich .

    4. Pracownicy mają obowiązek uczestniczyć w okresowych szkoleniach bhp nie rzadziej niż raz na pięć lat.

§ 24

    1. Pracownik w stanie po spożyciu alkoholu lub innego środka o podobnym działaniu nie może być dopuszczony do wykonywania pracy i przebywać na terenie Zespołu .

    2. W razie podejrzenia naruszenia obowiązku trzeźwości i sprawności psychofizycznej pracownik może być poddany odpowiednim badaniom .

    3. Pracownik ponosi koszty badania w przypadku ich pozytywnego wyniku .

    4. Pracownik uprawniony jest do żądania przeprowadzenia odpowiednich badań , jeżeli nie zgadza się z zarzutami przełożonych .

    5. Obowiązek dbałości o przestrzeganie zasad trzeźwości i dokumentowanie jego naruszeń spoczywa na kierowniku zakładu .

§ 25

Palenie tytoniu w Zespole jest dozwolone jedynie w miejscach specjalnie do tego wyznaczonych .

ROZDZIAŁ IX

Kary porządkowe

§ 26

    1. Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonego porządku , regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych zgodnie z art. 108 K.P. Pracodawca może stosować :

        1/ karę upomnienia,

        2/ karę nagany

    2. Za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych , opuszczanie pracy bez usprawiedliwienia , stawianie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub

        spożywanie alkoholu w czasie pracy Pracodawca może również stosować karę pieniężną .

    3. Kara pieniężna za jedno przekroczenie , jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika , a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższyć

        dziesiątej części wynagrodzenia" przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń zgodnie z kodeksem .

    4. Kara nie może być stosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dnia dopuszczenia się tego naruszenia .

    5. Karę stosuje Dyrektor Zespołu i zawiadamia o tym pracownika na piśmie . Odpis pisma składa się do akt osobowych pracownika .

    6. Kara może być stosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika .

    7. W terminie 7 dni od zawiadomienia o ukaraniu pracownik może wnieść sprzeciw. Decyzję w sprawie uwzględnienia lub odrzucenia sprzeciwu podejmuje Dyrektor . Nie odrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia

        jego wniesienia oznacza jego uwzględnienie .

    8. Karę uważa się za niebyłą po roku nienagannej pracy .

§ 27

Za ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych uznaje się w szczególności :

    1. niedbale wykonywanie pracy ,wykonywanie pracy nie związanej z powierzonymi obowiązkami .

    2. niszczenie narzędzi pracy , materiałów i miejsca pracy ,

    3.nie stawianie się do pracy, spóźnianie się lub jej opuszczanie bez usprawiedliwienia ,

    4.przybycie do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy ,

    5. bezpodstawną odmowę wykonania polecenia służbowego ,

    6. niewłaściwy /budzący dezaprobatę / stosunek do przełożonych współpracowników i do podwładnych ,

    7. nieprzestrzeganie przepisów i zasad bhp i p.poż.,

    8. naruszanie tajemnicy służbowej

Inne przypadki ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych pracodawca samodzielnie kwalifikuje , biorąc pod uwagę okoliczności konkretnego zdarzenia , zachowania się pracownika, jego winę umyślną lub

niedbalstwo . Nie przestrzeganie obowiązków pracowniczych może prowadzić do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika .

ROZDZIAŁ X

Ochrona Pracy Kobiet

§ 28

    1. Kobiety w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej .

    2. Kobiety w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stale miejsce pracy .

    3. Kobiety opiekującej się dzieckiem w wieku do 4 1at nie wolno bez jej zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, jak również delegować poza stale miejsce pracy .

§29

    1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy . Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda .

    2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują . Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie , przysługuje jej jedna przerwa na

        karmienie .

    3. Wykaz prac wzbronionych kobietom określa załącznik Nr 1 do regulaminu.

ROZDZIAŁ XI

Równe traktowanie w zatrudnieniu

§ 30

    1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w

        szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez

        względu na zatrudnienie na czas określony lub nie określony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

    2. Równe traktowanie w zatrudnieniu oznacza niedyskryminowanie w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn określonych w punkcie 1.

    3. Dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik z jednej lub z kilku przyczyn określonych w punkcie 1 był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni

        pracownicy.

    4. Dyskryminowanie pośrednie istnieje wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na

        niekorzyść wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w punkcie 1, jeżeli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi

        obiektywnymi powodami.

    5. Przejawem dyskryminowania w rozumieniu punktu 3 jest także:

        1) działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do naruszania zasady równego traktowania w zatrudnieniu,

        2) zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika (molestowanie).

    6. Dyskryminowaniem ze względu na płeć jest także każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub

        poniżenie albo upokorzenie pracownika; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).

§ 31

    1. Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, z zastrzeżeniem pkt. 2-4, uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w § 30 pkt 1, którego

        skutkiem jest w szczególności:

        1) odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,

        2) niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,

        3) pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe

            - chyba że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.

    2. Zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie naruszają działania polegające na:

        1) niezatrudnianiu pracownika z jednej lub kilku przyczyn określonych w § 30 pkt 1, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na rodzaj pracy, warunki jej wykonywania lub wymagania zawodowe stawiane

           pracownikom,

        2) wypowiedzeniu pracownikowi warunków zatrudnienia w zakresie wymiaru czasu pracy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami niedotyczącymi pracowników,

        3) stosowaniu środków, które różnicują sytuację prawną pracownika ze względu na ochronę rodzicielstwa, wiek lub niepełnosprawność pracownika,

        4) ustalaniu warunków zatrudniania i zwalniania pracowników, zasad wynagradzania i awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych - z uwzględnieniem kryterium stażu

            pracy.

    3. Nie stanowią naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu działania podejmowane przez określony czas, zmierzające do wyrównywania szans wszystkich lub znacznej liczby pracowników wyróżnionych z

        jednej lub kilku przyczyn określonych w § 30 pkt 1, przez zmniejszenie na korzyść takich pracowników faktycznych nierówności, w zakresie określonym w tym przepisie.

    4. Różnicowanie pracowników ze względu na religię lub wyznanie nie stanowi naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu, jeżeli w związku z rodzajem i charakterem działalności prowadzonej w ramach

        kościołów i innych związków wyznaniowych, a także organizacji, których cel działania pozostaje w bezpośrednim związku z religią lub wyznaniem, religia lub wyznanie pracownika stanowi istotne, uzasadnione i

        usprawiedliwione wymaganie zawodowe.

§ 32

    1. Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

    2. Wynagrodzenie, o którym mowa w punkcie 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie

        pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.

    3. Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub

        praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

§ 33

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych

przepisów.

§ 34

Skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku

pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

ROZDZIAŁ XII

Postanowienia końcowe .

§ 35

Za naruszenie obowiązków pracowniczych , porządku i dyscypliny pracy oraz postanowień niniejszego regulaminu pracownicy podlegają odpowiedzialności określonej w Kodeksie Pracy

§ 36

Dyrektor Zespołu przyjmuje interesantów w poniedziałek, wtorek , środę i czwartek w godzinach od 9.00 -13.00 .

§ 37

    1. Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników .

    2. Zmiany w regulaminie wprowadza dyrektor zespołu po uzgodnieniu z przedstawicielem pracowników w trybie określonym w punkcie 1.

    3. Pracodawca obowiązany jest zapoznać nowych pracowników z treścią regulaminu pracy przed rozpoczęciem u niego pracy z potwierdzeniem tego faktu przez zainteresowanego .

Metryka strony

Udostępniający: ZOES Augustów

Wytwarzający/odpowiadający: Krystyna Buksińska

Wprowadzający: Krystyna Buksińska

Data wprowadzenia: 2008-03-19

Data modyfikacji: 2008-03-19

Opublikował: Krystyna Buksińska

Data publikacji: 2008-03-19